První dojmy: Gotham 4. série

Zobrazit další 4 obrázky
Maskovaný Bruce Wayne už neochraňuje Gotham jen ve filmech a komiksových sešitech.

Jak jste se mohli dočíst v mé recenzi na 3. řadu, seriálový Gotham si stále udržuje laťku nadprůměrné komiksové zábavy a kupodivu, i přes pár přešlapů z dřívějška, se i start nové řady dá nazvat přinejmenším uspokojivým. Předtím, než se začtete do mých prvních dojmů z úvodního dílu čtvrté sezóny, tak ještě klasicky zdůrazním, že budou následovat drobné spoilery z předchozích řad a ze samotného nejnovějšího dílu Gothamu.

Stanice FOX změnila vysílací čas a tak nás teď bude Gotham provázet ve čtvrtek na místo v úterý, to je jedna malá změna, která alespoň v první epizodě novou řadu provází. Gotham se jinak rozjel na vlně předchozích řad a fanoušky tento klasický rozjezd, který viditelně představuje zápletky a konflikty do budoucna, nemá šanci zklamat. Chcete konečně vidět Bruce Waynea v akci, seriálovou verzi záporáka Scarecrowa či znovuobnovení nadvlády Penguina nad gothamským podsvětím? Každá důležitá postava či vedlejší linka má v prvním dílu tak akorát prostoru na to, aby zaujala a dala vám vzpomenout na události z konce třetí řady.

Dále se v epizodě s trefným názvem Pax Penguina (sami po zhlédnutí zjistíte proč) rozjedou na plné obrátky budoucí zápletky, hlavní záporáci či vedlejší postavy, které jsme doteď příliš neznali. Gotham měl v každé sezóně slibný začátek a ani v nejnovější řadě tomu zkrátka není jinak. Jen je hrozně důležité, jestli vám postavy za ty tři roky přirostly k srdci, a dokázali jste si oblíbit například Bruce Waynea v mladistvém podání Davida Mazouze anebo (pro mě) perfektní ztvárnění Tučňáka Robinem Lordem Taylorem. Gotham už čtyři roky jede zkrátka na stejné vlně a pro někoho nepřijatelná epizodičnost či mírné opakování zápletek se prostě komiksové sérii nedaří příliš vyhýbat.

Nejdůležitější změnou a možná i pro spoustu diváků největším kladem je prohloubení postavy Bruce Waynea a podstatné posunutí k jeho filmové či chcete-li plnohodnotné verzi Batmana. Jak jsme mohli zaznamenat na konci třetí řady, Bruce Wayne se do ochrany Gothamu pořádně obul, a v amatérsky provedené kápi a masce (po vzoru Daredevila) začíná projevovat své ochranářské sklony na plné obrátky. Právě tyhle scény vyčnívají v celém dílu Pax Penguina nejvíce, protože se odlišují od zajetých scének či situací, na které byli diváci již zvyklí.

Nepřekvapivě se pokles kvality neprojevil ani po řemeslné stránce. Režie i kamera jsou opět gothamovsky perfektní. Na pouze seriálový titul vypadá Gotham parádně a i v náročnějších akčních scénách za použití vizuálních efektů je divácký seriálový zážitek nadprůměrný. Všechny tyto klady byly však v Gothamu jasně zřetelné od 2. řady, tudíž se pro znalé diváky nejedná o žádné překvapení.

Upřímně jsem po kolísavých kvalitách (hlavně po stránce scénáře) třetí série nečekal takto sebejistý a dobře zvládnutý rozjezd další řady. Samozřejmě se stále jedná v podstatě o to samé pořád dokola, což je ovšem celkový problém komiksových zápletek. Avšak pro ty z vás, které jako mě Gotham pořád baví, se nejedná o problém, ale jen pouhé konstatování, které vám divácký zážitek nijak nenaruší. Na Gothamu je skvělé to, že nabízí propracovaný origin ikonických DC postav ve skvělém hávu a luxusním seriálovém zpracování. Počítám s dalšími kvalitativními výkyvy po vzoru předchozích řad, avšak u prvního dílu zvedám jasně palec nahoru a vyhlížím s očekáváním další díly. Pokud vám chybí oddechový komiksově laděný seriál, tak s Gothamem neuděláte chybu.

Naše hodnocení
7/10
Galerie

Komentáře 1

Fimi | 03.10.2017 00:28
já jsem celkem nadšenej, Scarecrow vypadá výborně, vlastně vše až na Gordona je fajn, začíná to dobře, jen ten teen Batman mi fakt nahání úsměv

Související články

Šéfredaktorkou webu je Missandei, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail studio@koncal.com

© 2016 – 2018 FandimeSerialum.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest