První dojmy: Prokletá - Legendárním mečem se ohání hrdinka, Artuš je tmavé pleti a Merlin ožrala

První dojmy: Prokletá - Legendárním mečem se ohání hrdinka, Artuš je tmavé pleti a Merlin ožrala | Fandíme seriálům
Netflix
Zobrazit dalších 27 obrázků
Netradiční pohled na artušovskou legendu v některých ohledech překvapí.
  1. Kapitola č.1
  2. Kapitola č.2

Mytologie by si zasloužila víc pozornosti

Jak bylo řečeno, zápletka seriálu se zaměřuje na události, kterým obvykle není věnováno tolik pozornosti a příběh má rozhodně velký potenciál. Sympatické je, že zatímco spousta jiných fantasy projektů se vyhýbá tomu, aby magii prezentovaly jako relativně běžnou součást životů, Prokletá nikoliv. Kouzla jsou tu přítomna na každém rohu. Kromě toho se seriál překvapivě otírá i o témata, jako je například náboženský fanatismus nebo netolerance. 

Tvůrci bezpochyby mají s čím pracovat. Jako problematický se jeví jejich přístup k mytologii (minimálně to platí pro první dvě epizody). Divák je v podstatě hozen do vody s tím, že se dočká záplavy jmen osob, národů, událostí, míst a artefaktů, aniž by bylo v mnoha případech podrobněji vysvětleno, o co jde. To bývá nejednou poměrně matoucí. Chtělo by to věnovat víc pozornosti osvětlení kontextu a reáliím, protože bez toho je publikum zaplaveno množstvím termínů a není lehké se v nich orientovat.

Příjemným překvapením bylo, že byť jsem po zhlédnutí trailerů předpokládal, že Cursed bude spíše rodinnou zábavou, tak to byl omyl. Seriál je totiž až překvapivě drsný. Momenty jako upalování zaživa, znetvořená mrtvá nemluvňata či sekání končetin jsou tu vcelku běžné. Patrně se to dalo čekat, vždyť předloha vyšla z díly Franka Millera, který stojí například za Sin City.

I s ohledem na vcelku brutální nádech působí animované přechody mezi scénami trochu nepatřičně a klidně bych si je odpustil, protože vypadají "pohádkově", což nekoresponduje s feelingem zbytku seriálu.

Netflix

Triky občas pokulhávají

Další ne úplně ideální věcí jsou speciální efekty. Ty jsou někdy přinejlepším průměrné a například pohyby některých digitálně vytvořených zvířat jsou trochu úsměvné. Vaše oči ovšem dozajista potěší některé scenérie. Záběry na krajinu jsou často vskutku dechberoucí. 

Dalším vizuálně důležitým aspektem jsou souboje. Některé jsou vcelku povedené, z hlediska choreografie dobře zvládnuté a překvapivě krvavé, ale například momenty, ve kterých jsou vyvražďovány vesnice, nejsou tak efektní a působí místy malinko amatérsky. 

Bohužel, stejně tak lacině a nedotaženě vypadají některé lokace. Někdy mi evokovaly spíše televizní pohádky, které vysílá České televize před Vánocemi a nikoliv epickou fantasy podívanou od Netflixu.

Seriál Cursed má potenciál, ale v prvních dvou dílech ho naplno nevyužívá. Je tu spousta fajn věcí, s nimiž lze pracovat, ale je otázkou, zda to tvůrci udělají. Byla by škoda, pokud ne, protože "dospěláckých" fantasy není nikdy dost.

« Předchozí kapitola
Naše hodnocení
6/10
Galerie

Komentáře 15

Mysule | 07.08.2020 11:41
Podle traileru to vypadalo celkem slibně, ale očividně je to zas jenom další SJW propaganda zabalená do líbivého obalu. No, v dnešní době se to dalo čekat. Artuš určitě černoch nebyl, podle historiků byl Říman a nějaká americká profesorka si může psát stupidních článků kolik chce, stejně nemají váhu, protože víme, jaká dneska panuje v USA cenzura. Zase další racebending, jako už dřív byl v nějaké podobné sr*čce černý Achiles, o kterém existují dochované záznamy jak vypadal. Proto ho taky ve filmu Trója natočeném v normální době hrál Brad Pitt a ne Will Smith nebo Jackie Chan. Fakt bych chtěla vidět reakce SJW NPCs na to, kdyby někdo vzal nějakou černošskou legendu a nacpal by tam bělocha jako šamana jejich kmene a Číňana jako náčelníka a argumentoval tím, že přece lidi už v těch dobách cestovali a mohli tam být. Z toho by v USA vypukla občanská válka. Ale když někdo przní bělošskou/evropskou kulturu, tak je to "progresivní". Jako já už ani nevěřím, že jsou ti lidi fakt tak blbí a dělají to opravdu proto, že chtějí bojovat proti rasismu, když sami vidí, jak tím rasismus akorát rozdmýchávají. Podle mě je za tím staré prověřené "rozděl a panuj" a někomu hodně vyhovuje, když poštvává proti sobě různé skupiny společnosti, protože nejednotná společnost se pak líp manipuluje a dobře se z toho dá těžit při volební kampani. Upřímně to myslí možná tak nějací řadoví aktivisti s dost nízkým IQ, co hrajou roli užitečných blbců. Martin: 100 palců nahoru! Přesně jak píšeš, je to přímo urážlivé vůči těm tzv. "menšinám" (taky vtipné označení, když celosvětově je nejmíň bělochů), jak kdyby ani neměli žádnou vlastní kulturu a mytologii. Stejně tak cenzurování filmů s černými otroky. A otroci jiné barvy pleti jsou teda podle nich OK? Je možné být ještě větší pokrytec? Připomíná mi to ty SJW blbečky, co je podle nich Django Unchained strašně rasistický film, protože tam pořád říkají slovo "negr" a jsou tam černí otroci. Přitom to je naopak skvěle natočený protirasistický film. Zajímalo by mě, jestli ho vůbec někdy viděli. Protože kdyby jo, tak by to dost drsně nabouralo to jejich černo-bílé (doslova) vidění světa. Třeba že v té době existovali i černí otrokáři. Nebo ta scéna na konci jak se Django mstí záporákům a rozděluje lidi v domě na ty, které hodná propustit a na ty, které hodlá sejmout: "Bílí sem, černí sem." A pak tomu černému sluhovi, co lezl do řiti svým pánům a terorizoval ostatní otroky stejně hnusně jako bílí záporáci řekne: "Ty ne, Stephene, ty jsi přesně tam, kam patříš." protože ve skutečnosti je nechtěl rozdělit podle barvy kůže, ale podle toho, kdo byl hajzl a kdo byl dobrý člověk.

Související články

Šéfredaktorkou webu je Petr Slavík, e-mail serialy@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail studio@koncal.com

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu

© 2016 – 2020 FandimeSerialum.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest

Zavří reklamu