Recenze: Iron Fist - 2. série

Recenze: Iron Fist - 2. série | Fandíme seriálům
Zobrazit dalších 31 obrázků
Podařilo se 2. sérii zlepšit reputaci seriálu?

Hlavním tématem měsíce září bylo pro seriálový Marvel seriál Iron Fist, který patří do koprodukce s Netflixem. Na začátku měsíce totiž měla premiéra 2. série, která na sobě nesla těžké břemeno. 1. série totiž byla nejhůře hodnoceným seriálem z Marvel/Netflix produkce, a proto muselo přijít zlepšení. Obecné ohlasy jednoznačně stavěly 2. sérii nad první, a kýžené zlepšení se dostavilo. Pro nás se však 2. série stala v mnoha ohledech rozporuplná, a tak se pojďme podívat, jak nakonec dopadla.

2. série začíná nějakou dobu po konci The Defenders. Matt Murdock je považován za mrtvého, a tak se do ulic vydává nesmrtelný Iron Fist Danny Rand (Finn Jones), který se daleko více zaměřil na ochranu ulic a roli samozvance. Mimo akci mu v téhle protekci nad čtvrtí pomáhá i jeho přítelkyně Colleen Wing (Jessica Henwick). Situace se začíná vyostřovat v momentě, kdy se chystá k válce dvou znepřátelených gangů, a zároveň s tím se opět objevuje Dannyho minulost v podobě jeho přítele a nyní rivala Davose (Sacha Dhawan).

Ať si tolik nekazíme druhou polovinu recenze, začněme tím negativním. Když je samotný seriál pojmenovaný po hlavním hrdinovi, musí být tím největším a nejzajímavějším tahákem. A to Danny Rand v této sérii rozhodně není. Ač jeho postava prošla určitým vývojem, v mnoha situacích, a jsou to především dialogy, je jeho postava až bolestně špatně napsaná. Jestli někomu připadal v 1. sérii jako naivní a tvrdohlavý kluk, pak zde je to evidentní. Finn Jones nehraje špatně, ale svoji polohu od první série přes Defenders až po druhou sérii nijak nezměnil, a to zkrátka není dobře.

Druhým kamenem úrazu je pro mě akce. Ta nebyla v 1. sérii podle ohlasů nijak valná, a tak se na ni tvůrci v té druhé zaměřili snad ze všeho nejvíce. Bojového koordinátora si vypůjčili z filmu Black Panther a choreografie bojů se výrazně zlepšila, zjednodušila a především je krásně vidět. Na můj vkus je však akce v seriálu až proklatě málo. Iron Fist by měl být především seriálem o akci, pokud víc jak polovina postav jsou bojovníci či jsou s bojovým uměním spjati. Ve dvou dílech dokonce není akce skoro žádná, a to je pro mě osobně problém.

Zde se také vracíme k prvnímu odstavci, jelikož nejlepší akce opět nepochází od Dannyho, nýbrž od Colleen. Potenciál Davose pak byl téměř vynulován, když jsme z jeho cesty proti gangům neviděli zhola nic a své schopnosti ukázal až v posledním díle. Nic proti dialogovým scénám, avšak pokud chci morální drama, podívám se na Jessicu Jones. Poslední problém vidím v nevyváženosti dějových linek. 1. série se nesla v poznávání schopností Dannyho, poznávání jeho příběhu a všech těch mystických věcí. To se ve 2. série nezměnilo, ovšem druhá dějová linka s válkou gangů je pro mě zbytečná, nezajímavá a nevýrazná. Nemluvě o tom, že vlastně žádnou válku, kterou ústřední postavy řeší, vůbec nevidíme. Třetí hodně vedlejší linka s Colleen a „dětmi“ z ulice pak je hodně zbytečná a nikam nevede.

Každá věc má však i druhou stranu mince, a v tomto případě těch pozitivních věcí rozhodně není málo. Tím asi nejvýraznějším zlepšením je zkrácení celé série o 3 díly. Největší problém marvelovských seriálů na Netflixu totiž je jejich délka, kdy vždy minimálně 2-3 díly z celé série jsou zbytečnou nadstavbou. Zde jsme si vystačili pouze s deseti hodinovými díly a jednalo se opravdu o výrazné zlepšení, kdy jsme nemuseli překousávat zbytečně natahované scény, které neposouvaly děj a neměly výraznější smysl.

Série je tak o něco svižnější, v každém díle se něco děje a každý díl posouvá vše dopředu. Po této zkušenosti pevně věřím a hlavně doufám v to, že se desetidílných sérií budou držet i ostatní seriály. Další věcí je odvážnost tvůrců, kteří jak celkové události, tak i postavy za jednu sérii posunuli neskutečně dopředu. Sebrat hlavnímu hrdinovi jeho schopnost v polovině série je odvážný krok, který zároveň výrazně napomohl záporné straně ke vzestupu. Konec série je pak ve znamení výrazných twistů, které otevírají zajímavé linky do dalších pokračování a můžou ovlivnit nejen samotného Iron Fista, ale další seriály.

Další výraznou pozitivní věcí jsou postavy. Když už ta hlavní není tím tahákem, naštěstí vše zachraňují postavy vedlejší, které víceméně nemají v této sérii slabé místo. Hlavní záporák Davos je solidní, jeho motivace a názory jsou víc než uvěřitelné a ve většině se divák dokonce více ztotožní s ním než s Danny Randem. Jeho postava je opravdu dobře napsaná. To samé můžu říct i o nové postavě Mary Walker v podání Alice Eve. Ta v rámci děje působí jako nevyzpytatelná jednotka, která si jde za svými zájmy bez ohledu na to, zda pomůže těm dobrým či zlým. Eve je v roli vážně dobrá, v obou svých identitách uvěřitelná a do pokračování nabízí spoustu cest, kterými její postava může jít. Jediné, co mi trochu vadilo, byl nedostatek akce, do které byla její postava zapojená.

Za zmínku rozhodně stojí i sourozenci Meachumovi, z nichž Ward (Tom Pelphrey) si krade veškeré jeho scény pro sebe a jejich bromance s Dannym je přirozená a je příjemné ji sledovat. Z Joy (Jessica Stroup) se oproti tomu stala sebevědomá postava, která si jde za svými zájmy, nebojí se jít proti proudu a dokáže zamíchat kartami. A funguje i výpomoc mezi seriály, kdy by tato série bez Misty Knight (Simone Missick) ztratila kousek ze svojí kvality.

Ve výsledku má druhá série Iron Fista výrazná negativa, jako je stále naivně a zbytečně otravně napsaná hlavní postava, na můj vkus až trestuhodný nedostatek akce a nevýraznost některých dějových linek. Zároveň jsou zde i velká pozitiva, jako jsou výrazné a velmi dobře zahrané postavy, velmi solidní a uvěřitelný záporák a především zkrácení o tři díly, což výrazně prospělo jak příběhu, tak postavám a jejich tahu na branku. Oceňuji taky odvážnost tvůrců, kteří se nebáli radikálních kroků a dokázali konec série udělat tak, aby divák chtěl pokračování. Letos pro mě o něco lepší než druhá Jessica Jones a myslím si, že toto je ten správný směr, kterého by se měli tvůrci i nadále držet.

Naše hodnocení
7/10
Přidat na Seznam.cz
Galerie

Komentáře 1

Carnage | 28.09.2018 20:07
Druhá série byla rozhodně lepší jak první a míň dílů tomu opravdu napomohlo a to sem tvrdil zatím u všech Netflix komiksáren, ať to uděljí kratší. Každopádně celkem souhlasim s recenzí, vedlejší postavy si to kradli pro sebe a Ward a Davos byli hodně fajn a Typhoid Mary super ale to mě na tom právě i dost štve, má to být Iron Fist a ne "Friends and enemies of Iron Fist". I když byla choreografie bitek lepší tak upřímně tam nebylo zas tolik soubojů a nebo nebyli tolik zapamatovatelný jako třeba opilej mnich v první sérce nebo sekerkovníci v úzký chodbě. Začátek prvního dílů ukázal trochu dramatičtější akci a já chtěl víc ale nedostal sem toho moc. Colleen je taky fajn a proto mě tolik neštve konec série ale tak jako tak souhlasím s hejtem kterej se na netu objevil, protože to co fanoušci chtějí je to že Danny bude mít obě ruce posílený drakem a mezitím dostali jen Dannyho kterýmu furt někdo nakopává zadek a jak řekl Ward "nemáš být náhodou ten nejlepší bojovník ze všech?" a nakonec přijde o Pěst... a dostane jí jeho přítelkyně která čirou náhodou nějak zapadá do legend a dokonce používá katanu? Smyslem tý schopnosti Iron Fista je že ta osoba je živoucí zbraní tak na co to ještě "vylepšovat" světelnym mečem? Stále sem doufal, že se nakonec ukáže že Davos nevzal tu schopnost ale jen si vypůjčil trochu síly a ke konci by Danny zjistil, že jak seš jednou Iron Fist tak ti to nikdo neveme a ukázalo by se že byl třeba jen zablokovanej, bohužel se nestalo. Konec v japonsku vypadá slibně a jsem zvědavej co s těa zbraněma ještě Danny předvede a jinak Orson Randall a palný zbraně mají základ v komiksu takže to je super akorát teda mam trochu strach že kdyby teď herec co hraje Dannyho skončil tak to Netflixu ani nebude vadit, mají Immortal Colleen Wing.
Vstoupit do diskuze

Související články

Šéfredaktorkou webu je Petr Slavík, e-mail serialy@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail studio@koncal.com

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2016 – 2023 FandimeSerialum.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest

Zavří reklamu