Pravděpodobně jste již zaznamenali, že tvůrce herní série The Last of Us a spoluautor její televizní adaptace, Neil Druckmann, oficiálně oznámil svůj odchod ze seriálu před začátkem práce na třetí řadě. Důvodem je jeho zaměření na vedení herního studia Naughty Dog (kde Last of Us vzniklo) a vývoj nových herních projektů. I když nebude psát ani režírovat epizody, zůstává spolutvůrcem a výkonným producentem seriálu.
Společně s ním odchází také Halley Gross, spoluscenáristka videohry The Last of Us Part II. Dvojice se podílela na obou řadách seriálu od HBO, ale rozhodla se věnovat jiným projektům. Druckmann svůj odchod zdůvodnil tím, že se chce naplno soustředit na nové herní projekty studia Naughty Dog, včetně připravované hry Intergalactic: The Heretic Prophet, a na své povinnosti v roli kreativního ředitele a šéfa studia.
Tři nebo čtyři řady?
Showrunner Craig Mazin bude pokračovat v práci na třetí sezóně, která je naplánována na rok 2027. Seriál tak bude opět mít dvouletou pauzu mezi sezónami. Mazin ujistil fanoušky, že se seriál bude dál držet příběhu z druhé videohry a zaměří se na Abby. Nové informace od předsedy HBO a HBO Max, Caseyho Bloyse, naznačují, že by třetí série mohla být poslední, i když zatím nepadlo definitivní rozhodnutí. Před odchodem Druckmanna měli tvůrci původně představu, že by The Last of Us vyvrcholilo čtvrtou sezónou.
Mazin promluvil o tom, že si tuto fázi práce užívá: pracuje v klidu, sám, soustředěný jen na psaní, než začne dlouhá přípravná fáze a natáčení. Podotkl, že plán příběhu pro třetí sérii už byl stanoven během druhé série a že Druckmann byl vždy zaneprázdněn vedením studia, takže produkce běžela hlavně pod Mazinovým dohledem. Třetí série bude zachovávat detailní a realistický přístup, který definoval dosavadní seriál. Bude delší, s počtem epizod srovnatelná s první sérií.
Druhá sezóna seriálu se setkala se smíšeným přijetím. Zatímco kritici jí udělili vysoké hodnocení (91% na Rotten Tomatoes), divácké skóre kleslo na 37%. To je výrazný pokles oproti první sezóně, která měla 96% od kritiků a 86% od diváků. Negativní reakce byly částečně způsobeny odvážnými dějovými rozhodnutími, jako byla Joelova smrt už ve druhé epizodě, nebo větší prostor pro postavu Ellie . Druhá sezóna kvůli tomu rozdělila diváky a čelila tvrdé kritice i tzv. review bombingu.
Foto: HBO
Zdroje: Naughty Dog X, The Last of Us Source X, Variety, Deadline, Collider